Genomika doktori program

• Programvezető:

• Dr. Kusza Szilvia Ph.D.
  • Programvezető-helyettes:
    • Dr. Czeglédi Levente Ph.D.
  • Tagok:
    • Dr. Árnyasi Mariann Ph.D.
    • Dr. Bősze Zsuzsanna Ph.D
    • Dr. Hidas András C.Sc.
    • Dr. Máthé Endre Ph.D.

Genomika

Kutatócsoportunk elsődlegesen molekuláris genetikai, proteomikai vizsgálatokat folytat több faj bevonásával. A származás ellenőrzése, illetve az egyes fajtákra, populációkra, vonalakra jellemző allélgyakoriságok, diverzitások vizsgálata minden faj esetében elvégezhető különböző genetikai markerekkel. A régi fajták (magyar szürke marha, hortobágyi és gyimesi racka, cigája, bronzpulyka) jellemzésében és termékeik (hús és hústermékek) ellenőrzésében különösen fontos az azokra jellemző genetikai markerek felismerése. A termékek eredetének igazolását célzó kutatásokhoz muflonokból és vadsertésekből is megkezdtük a vizsgálati anyagok gyűjtését és feldolgozását. Az elmúlt években végzett PhD hallgatóink, illetve jelenlegi doktoranduszaink mitokondriális DNS-re alapozott szekvencia vizsgálatokat, mikroszatellit vizsgálatot folytatnak házi állatokon túl (házi méh, különböző lófajták: hucul, gidrán, magyar hidegvérű), vadállatfajokkal (mezei nyúl, vaddisznó, fácán stb.) is.

Szarvasmarha fajták bevonásával a tejtermeléssel, juh fajtákkal a szaporasággal (ikerellés, szezonalitás/aszezonalitás), a tejallergiával kapcsolatos génváltozatok kimutatását, azok homo-, illetve heterozigóta állapotban való jelenlétének követését a fajtatiszta, illetve keresztezett egyedekben. Nemzetközi együttműködésben folytatjuk a pödröttszarvú juhok genetikai összehasonlítását.

Frissítés dátuma: 2017.09.28.