Állatitermék-előállítás doktori program

  • Programvezető:
    • Dr. Jávor András C.Sc.
  • Programvezető-helyettes:
    • Dr. Czeglédi Levente Ph.D.
  • Tagok:
    • Dr. Árnyasi Mariann Ph.D.
    • Dr. Béri Béla C.Sc.
    • Dr. Csapó János D.Sc.
    • Dr. Csiki Zoltán Ph.D.
    • Dr. Kukovics Sándor C.Sc.
    • Dr. Monori István Ph.D.
    • Dr. Nagy Géza C.Sc.
    • Dr. Oláh János Ph.D.

Állatitermék-előállítás

A Tiszántúlon különösen fontos a kérődzők – elsősorban a szarvasmarha és a juh – részben legelőre alapozott extenzív, másrészt intenzív tartása, tenyésztése és hasznosítása. Doktori Iskolánk külön programban kiemelten foglalkozik a hagyományos fajtákkal, de kutatási-fejlesztési témáink közé tartozik a más húshasznú szarvasmarha-fajták és keresztezéseik teljesítményvizsgálata, valamint a koncentrált tejet termelő fajták (jersey, brown swiss, ayrshire, norvég vörös, svéd vörös) tenyésztésének folytatása, keresztezéseik holstein-frízzel és teljesítő képességeik összehasonlító elemzése. A doktori program keretében végeztük az eltérő genotípusú tehenek tejösszetételének vizsgálatát, illetve a tej összetételére ható különféle takarmányok hatásának analitikai elemzését. A kondíció és a testösszetétel vizsgálatában a hagyományos módszerek mellett az élő állatokon végrehajtott ultrahangos mérések is szerepet kapnak.

Az Állattenyésztési Kísérleti Telepen a cigája és a merinó juhok mellett szőrös (szomáli és barbadoszi) és vedlőgyapjas (dorper és fehér dorper) állományokat tartunk fenn, az utóbbi kettő létszámát növeljük és azokkal keresztezési kísérleteket is végzünk. Vizsgáljuk a kettős hasznosítású csókai cigája hústermelő képességének genetikai határát fajtatisztán és haszonállat előállító keresztezésekben.
A 2014-ben elkészült a juh fejőház, mely lehetőséget ad tejtermelési adatok felvételezésére, illetve tejtermékek előállítására. A szapora (ellenőrzötten booroola-génhordozó) merinók testméretét texel keresztezéssel növeltük. Dorper x barbadoszi reciprok keresztezésre alapozva dorper-visszakeresztezéssel és szelekciós munkával előrehaladást értünk el a jelenlegi és változó éghajlatunknak megfelelő, kevés gondot igénylő „magyar szőrös juh” fajtajelölt kialakítása terén. A fajtajelölt nem igényel farokvágást, nyírást és fürösztést, gyomor-bélféreg rezisztenciát mutató, aszezonális szaporodású, pigmentált, jó körmű és lábállású, jó arányban ikerellő, jó anyai tulajdonságú, jó választási arányú és szarvtalan lesz. Különböző gyapjas x szőrös keresztezéseket végeztünk, részben haszonállat-előállítási céllal. A hibrid bárányok jobb életképességűek és aszezonális szaporodású anyák esetében az év bármely szakában tervezett időpontokban, vagy folyamatosan születhetnek. Együttműködőinkkel további régi, tejelő, szapora és húsfajtákban is kutatásokat végzünk.

A doktori program keretében olyan DNS alapú metodikák fejlesztésén dolgozunk, melyek alkalmazásával nyers és feldolgozott élelmiszerekből detektálni lehet az előállítás során felhasznált állatfajokat. A kapilláris elektroforézisre, SSCP és DGGE metodikákra alapozott munkát kiterjesztettük emlős, szárnyas és halfajokra is. A kimutatási határérték csökkentése, a módszer érzékenységének javítása kiemelt priorítást élvez a fejlesztés során. A fajspecifikus régiókra tervezett oligokkal, próbákkal több állatfaj egyidejű kimutatása az elérendő cél.

A baromfifajok táplálékfelvételének szabályozásában résztvevő kandidáns neuropeptideket expressziós mérésekkel kvantitáljuk. Meghatározzuk a génkifejeződést mRNS és peptid szinten is, a szöveti lokalizációt immunhisztokémiával igazoljuk.

Az állati termékek esetében súlyt helyezünk azok minőségére. Külső és egyetemünkön belüli együttműködésben foglalkozunk az emberi táplálkozás javításával, funkcionális élelmiszerek előállításának kutatásával és fejlesztésével.

Legutóbbi frissítés: 2023. 03. 26. 19:47