- Programvezető:
- Dr. Babinszky László Ph.D.
- Programvezető-helyettes:
- Dr. Stündl László Ph.D.
- Tagok:
- Dr. Csízi István Ph.D.
- Dr. Remenyik Judit Ph.D.
- Dr. Szabó Csaba Ph.D.
- Dr. Bársony Péter Ph.D.
- Dr. Jeney Galina Ph.D.
- Dr. Jeney Zsigmond C.Sc.
- Dr. Nagy Sándor Alex Ph.D.
- Dr. Rónyai András Ph.D.
- Dr. Váradi László Ph.D.
Takarmányozás
A takarmányozás tudományterületén (elsősorban sertés és baromfi, valamint vízi szárnyasok) a Doktori Iskola tevékenysége a mai modern takarmányozáshoz (a molekuláris genetika és a proteomika modern vizsgálati eszközeinek és módszereinek együttes igénybe vétele) kapcsolódik. Így pl. az egyik doktori programban a molekuláris genetikai paraméterekre alapozott táplálóanyag ellátás, valamint a takarmány lizin/DE (emészthető energia) arányának pontosabb meghatározása a fő cél, a humán táplálkozási elvárásoknak jobban megfelelő sertéshús előállítása céljából. Ez a program része a genetikai profilra alapozott táplálkozás tudománynak.
Ugyancsak fontos kutatási terület az újabb generációs takarmánykiegészítők alkalmazása a baromfitakarmányozásban, a jobb minőségű állati eredetű élelmiszer alapanyag előállítása céljából.
Külön kiemelendő téma a most induló takarmányfehérje források vizsgálata és azoknak a helyettesítése a legújabb élettani és immunológiai ismeretek alapján brojlereknél.
Egy program keretében, baromfi fajokon végzett kísérletekkel, a klímaváltozás (elsősorban a hőstressz) káros hatásainak takarmányozás útján történő csökkentését céloztuk meg a jó minőségű és biztonságos élelmiszer előállítás eléréséhez.
A modern takarmányozáskutatás mellett műveljük a takarmányozás extenzív (legelőhasznosítás) és intenzív formáit, összhangban az állat típusával (régi, illetve új fajták, keresztezések). A hagyományos kérődzők, sertés, baromfifélék és a halak mellett doktori iskolánk vadonélő állatokkal (vadsertés, őz, mezei nyúl, nyírfajd) is foglalkozik. Hangsúlyt helyezünk a genetikai képességeknek megfelelő takarmányozásra, a minőségre, az állatok és az azok termékeit fogyasztó ember egészségének biztosítására.
Halbiológia
Földrajzi adottságaink miatt az édesvízi haltermelés kiemelt potenciállal rendelkezik a régióban, ezt a doktori iskola által meghirdetett kutatási témák is tükrözik. Az édesvízi akvakultúra és a kapcsolódó területeken végzett K+F tevékenység kiterjed a halbiológia, haltenyésztés, lárva-, ivadék- és áruhalnevelés tartástechnológiai és takarmányozási kérdéseire is. Ezen a szakterületen a legfontosabb együttműködőnk Szarvason a NAIK – Halászati Kutatóintézet. A hagyományos haltermelés mellett integrált kutatásokat is végzünk, ezek az akvapónia, algatermelés, megújuló energiák használata stb. területeit is érintik. A kialakított haltermelő rendszerek alkalmasak olyan tartás- és takarmányozástechnológiai kísérletek lebonyolítására, amelyek elengedhetetlenek a klasszikus, vagy új hal- és más víziállat-fajok hazai kontrollált rendszerekben történő termelési technológiájának fejlesztéséhez, illetve különböző innovatív termelési gyakorlatok tesztelését és finomhangolását is lehetővé teszik. A haltermelés során keletkező használt víz passziválása az akvapóniás rendszerben történik, amelyben értékes élelmiszer- és fűszernövények állíthatók elő.