Lótenyésztés

• Tantárgyfelelős: Dr. Mihók Sándor
  • A tantárgy leírása:
    • A ló haszonvételének változása a történelem folyamán. Lovaskultúrák.
    • Európai és hazai történelmi ménesek. A ló hasznosítása a megváltozott értékrendben.
    • Lovassportok, lóversenyzés. Napjaink lótenyésztő nemzetei.
    • A ló megítélése hasznosítás szerint, funkcionális küllemtan.
    • Tartástechnológiai megoldások a lótenyésztésben, különös tekintettel a faji igényre, a hasznosítási formára, a munkaerő felhasználásra, a takarmányozási technikákra, az állatvédelemre.
    • A ló fajtái.
    • Géntartalékok a lótenyésztésben. Hazai és külföldi veszélyeztetett hagyományos fajták. A nóniusz, a gidrán, a mezőhegyesi félvér (Furioso North Star), a kisbéri félvér, a shagya arab, a hucul, a muraközi ló. A hazai lipicai ló, mint nemzetközi fajtán belüli értékes típus megítélése.
    • Veszélyeztetett póni és hidegvérű fajták külföldön. A hidegvérű fajták sajátságos helyzete, a hústermelés és erdei munka, a faközelítés.
    • A keresztezés, mint veszélyforrás (cleveland bay, és irish draught). A hazai szamár.
    • Tenyésztéstechnikák a lótenyésztésben. Származásellenőrzés, DNS vizsgálatok, genetikai diverzitás indokoltsága, megteremtése fajon és fajtákon belül.
    • Teljesítményvizsgálatok, tenyészérték-becslés, szelekció, index szelekció a lótenyésztésben. A teljesítményvizsgálati kódex jelentősége, összefüggése a fajtafenntartással, a szelekcióval.
    • Teljesítményvizsgálatok sajátosságai az egyes lovassportokban, szakági versenyekben és a lóversenyzésben. Tenyésztési programok. A sportló szelekciója.
    • A ló törzskönyvezése. Tenyésztőszervezeti kérdések, a tenyésztőszervezetek feladatai, kötelességei a lótenyésztésben.
    •  A lótenyésztés szakigazgatási kérdései.
  • Követelmény: Kollokvium
  • Tárgy típusa: Szabadon választható
  • Tantárgykód: MT-ALL-C24-K1
  • Kredit: 1